PAKETLEME

Kahve hangi süreçlerden, her ne şekilde geçerse geçsin; nihai kalite tek bir faktöre bağlıdır: ”tazelik”. Kahve çekirdekleri kavrulduktan sonra oksidasyon süreci başlar ve bayatlamaya neden olur. Bu nedenle satılacağı şekle göre çekirdek olarak veya öğütülerek hemen paketlenmeleri gerekir. Kahvenin, tüketileceği zamana kadar oksijen, nem, koku gibi çevre koşullarından etkilenmemesi ve havasız bir ortamda tamamen korunarak nefis lezzetini ve eşsiz kokusunu kaybetmemesi için çeşitli paketleme yöntemleri geliştirilmiştir.

Yastık Poşet

Kahve poşetlerinin görüntüsü bir yastığa benzediği için bu ambalaj türü yastık poşet adı ile anılmaktadır. Öğütülmüş kahve, olumsuz her türlü çevre koşulundan etkilenmeyecek şekilde tam otomatik dolum ve paketleme makinelerinde özel bir ambalaj malzemesi ile paketlenir.

Bu poşetlerde 100 g olarak satışa sunulan Nefis Türk Kahvesi, özel ambalajında son kullanma tarihine kadar ilk günkü tazeliğinde korunur. Tavsiye edilen raf ömrü 8 aydır.

Teneke Kutu Ambalaj

Kahve, otomatik dolum ve kapatma makinelerinde özel teneke kutulara doldurulur. Bu sayede kahvenin tazeliği korunmuş olur.

Teneke kutu ambalajlarda 250 ve 500 g olarak satışa sunulan Nefis Türk Kahvesi, özel ambalajında son kullanma tarihine kadar ilk günkü tazeliğinde korunur. Tavsiye edilen raf ömrü 24 aydır.

Vakumlu Ambalaj

Vakumlanmış paketlerin görüntüsü bir tuğlaya benzediği için bu ambalaj türü tuğla paket adı ile de anılmaktadır. Öğütülmüş kahve, özel ambalaj malzemesinden yapılmış poşetlere doldurulur. Ardından otomatik vakum makinelerinde ambalaj içindeki hava alınarak bu poşetler kapatılır.

Kurukahveci Mehmet Efendi’nin vakum ambalajlarda 250 ve 500 g olarak satışa sunduğu öğütülmüş filtre ve espresso kahveler, özel ambalajında son kullanma tarihine kadar ilk günkü tazeliğinde korunur. Tavsiye edilen raf ömrü 24 aydır.

Valfli Poşet

Bu ambalajlama türü özellikle çekirdek kahveler için tercih edilmektedir. Kavrulmuş çekirdekler özel valfli poşetlere konulduktan sonra, oksijenle temas etmeyecek şekilde kapatılır. Kavurma sonrası genleşen kahve çekirdeklerinin içlerinde bulunan gazlar, poşet üzerinde bulunan valf sayesinde birikmez ve sürekli olarak dışarı çıkar. Böylece poşetlerin şişmesi engellenir.

Kurukahveci Mehmet Efendi’nin valfli poşetlerde 1 kg olarak satışa sunduğu kavrulmuş espresso çekirdek kahveler, özel ambalajında son kullanma tarihine kadar ilk günkü tazeliğinde korunur. Tavsiye edilen raf ömrü 24 aydır.